Nuclear Pride Fest

Demonstrace kvůli jaderné energetice jsou v Německu běžná věc. Ale že by aktivisté využívání jádra podporovali, to už se tak často nevidí.

V neděli 21. října se do německého Mnichova sjeli bojovníci za životní prostředí z celého světa – aby vyjádřili podporu návratu k jaderné energetice. Více než 200 projaderných aktivistů se zúčastnilo akce, jejíž hlavním organizátorem byl americký environmentalista Michael Shellenberger, „hrdina životního prostředí“ časopisu Time.

30549179117_0f14bb72c1_o.jpg

Foto: Rainer Klute (Flickr)

Uplynulo jen několik týdnů od vydání zprávy o globálním oteplování Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC). Tato zpráva volá zejména po výrazném snížení emisí oxidu uhličitého – mezitím Německo, mnohými považované za lídra v boji proti změně klimatu, s největší pravděpodobností nezládne dodržet své klimatické cíle či prosazuje vykácení přes 12,000 let starého Hambašského lesa kvůli rozšíření povrchového dolu na hnědé uhlí. Na pozadí těchto událostí pokračuje Německo s předčasným uzavíráním svých jaderných elektráren.y

Právě boj za ochranu životního prostředí a nesouhlas s odchodem Německa od jaderné energetiky byl hlavním stimulem k uspořádání akce. „Podporovatele jádra pohání jejich láska k přírodě a lidstvu“, říká dánská ko-sponzorka festivalu Rebecca Lohfertová. „Za jadernou energetikou stojí obrovské množství vědeckých argumentů, a přesto být pro jádro patří mezi tabu.“ V souvislosti s tabuizací a stigmatizací podpory jaderné energetiky si akce částečně vypůjčila svůj název „Nuclear Pride Fest“ od pochodů Gay Pride. Aktivistům se podařilo dosáhnout pozornosti německých médií – o akci informovaly Die Welt i Süddeutsche Zeitung.

31615865458_d0ded9b57e_o.jpg

Foto: Rainer Klute (Flickr)

V jednom stánku mohli kolemjdoucí vyzkoušet své znalosti jaderné energetiky, z dalšího si pak mohli odnést třeba banán: jehož snězením obdrželi větší dávku radiace, než kdyby celý rok žili vedle jaderné elektrárny. Mezi účastníky se procházel lední medvěd Melty, maskot poukazující na tání ledovců (to melt: tát) v důsledku změny klimatu a na pódiu se střídali řečníci, promluvila mj. i představitelka tchajwanských aktivistů, kteří v září drželi hladovku za vypsaní referenda o jaderné energetice.

31615870818_fcbdff7995_o.jpg

Foto: Rainer Klute (Flickr)

I přes vážnost svého poselství měla akce optimistický nádech. Proslovy doplňoval na pódiu zpěv klimatického sboru či „štěpný tanec“ a zakončení proběhlo v duchu skupinového objetí.

Bylo by asi bláhové očekávat, že se Německo v nejbližší budoucnosti vrátí zpět k jaderné energetice, ale Nuclear Pride Fest poukázal na to, že jádro není zapomenutá technologie 20. století a že boj o jeho roli v moderním energetickém mixu zdaleka není uzavřenou záležitostí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s